Prejsť na obsah

Sleduj nás!

Dodanie do 5 pracovných dní⚡

Kontaktujte nás

Ako môže arteterapia zlepšiť vašu náladu

Dr. Michael Karson, JD
Profesor na Vysokej škole odbornej psychológie na univerzite v Denveri

Pamätáte si, ako ste v detstve sedeli s papierom a pastelkami? Sloboda prechádzať prstami po papieri bola vzrušujúca a odbúravala stres. S vekom ste začali používať fixky alebo farby.

To, čo sme robili ako dieťa, zostáva pre mnohých vzácnou spomienkou. Teraz, keď ste dospelí, vám profesionálne a osobné záležitosti často bránia venovať sa umeniu. Vedeli ste však, že existuje forma terapie, ktorá využíva kreativitu a zmierňuje stres?

Arteterapiu využívajú milióny ľudí na riešenie problémov duševného zdravia a na odbúranie stresu. Ak sa chcete dozvedieť viac o arteterapii a jej výhodách, čítajte ďalej.

 

Čo je arteterapia a ako zmierňuje stres?

Arteterapia využíva tvorivé činnosti ako farbenie, koláže, kreslenie, maľovanie a sochárstvo, aby pomohla ľuďom vyjadriť svoje emócie.

Terapeut podľa Psychology Today pozoruje a skúma umelecké diela pre „emocionálne a psychologické podtexty “. Skryté správy, symboly alebo metafory môžu viesť k prielomu a porozumeniu správania a pocitov človeka.


Kto využíva arteterapiu?

Arteterapia je vhodná pre deti, dospievajúcich a dospelých, ktorí chcú pomocou týchto techník objaviť a analyzovať hĺbkové problémy duševného zdravia, ako sú úzkosť, depresia, závislosť, ľútosť, sebaúcta a stres. Arteterapia pomáha aj ľuďom so zdravotným postihnutím. Posledné výskumy naznačujú, že ľudia s demenciou majú úžitok z kreslenia a maľovania, čo podľa Harvardskej lekárskej fakulty môže pomôcť zabrániť tejto chorobe.

Pacienti s demenciou nie sú jediní, ktorí vidia svoje zdravie zlepšovať vďaka umeniu. Arteterapia sa praktizuje s jednotlivcami, skupinami alebo pármi na klinikách, vo wellness centrách, nápravných zariadeniach, v centrách dôchodcov alebo v detských domovoch.

V dnešnej dobe je ľahké kúpiť si maliarsku súpravu pre domácich majstrov. Aj keď je lepšie spolupracovať s psychoterapeutom alebo arteterapeutom, proti stresu môžete bojovať aj sami v pohodlí domova.


Ako arteterapia zmierňuje stress

Publikovaná štúdia spoločnosti Kaimal, Ray & Muniz, 2016 sa zamerala na výhody arteterapie. Počas 45-minútových hodín tvorivej práce bol u dospelých zaznamenaný pokles hladiny kortizolu. Kortizol je známy ako stresový hormón, ktorý určuje hladinu v tele. Podľa Psychology Today stúpa hladina kortizolu v nebezpečných situáciách, čo spôsobí reakciu na boj alebo útek.

Štúdie sa zúčastnili dospelí vo veku od 18 do 59 rokov a počas vyučovania používali rôzne materiály, ako sú farby, hlina, plsť. Ich sliny boli testované na hladinu kortizolu pred a po hodinách výtvarnej výchovy. Dotazníky sa takisto vyplňovali pred a po vyučovaní.

U sedemdesiatich piatich percent účastníkov štúdia preukázala významné zníženie hladín kortizolu v dôsledku ich tvorivých aktivít. U niektorých ľudí sa hladiny kortizolu nezmenili ani nezvýšili, ale to neovplyvnilo vzhľad ich práce. Výskum jasne ukazuje, že tvorivý proces má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku, pretože mu umožňuje relaxovať.


Ako funguje arteterapia?

Arteterapia je založená na viere, že tvorba umenia má terapeutickú hodnotu. Arteterapeuti absolvujú špeciálne školenie, aby „pochopili farbu, textúru a umelecké prostriedky “v terapeutickom procese.
Terapeuti sa učia rozpoznávať, ako ich pacienti odhaľujú svoje myšlienky, emócie a psychologické problémy. Psychoterapia spojená s umeleckými aktivitami pomáha človeku otvoriť sa zmenám.


Čo to je Paint By Numbers?

Ľudia sa obávajú, že budú smiešni, keď budú požiadaní, aby nakreslili obrázok, najmä ak to nikdy predtým neurobili. Terapia tento problém eliminuje. Vo svete arteterapie je zábava kľúčom k úspechu, pretože kladie dôraz na zábavu a potešenie a eliminuje stres a úzkosť.

Arteterapiu je možné vykonávať aj doma, dobrým riešením je sada Paint by numbers. Je to maľba na plátne, ktorá je rozdelená na sektory, kde je každý sektor označený číslom, ktoré zodpovedá konkrétnej farbe. V takomto prípade si sám vytvorí krásny obraz. Môžete si kúpiť maľovanie podľa čísel, ktoré obsahuje farby, štetce, manuál a plátno s obrázkom ...


Ako začať

V súčasnosti nie je problém s nákupom Maľovanie podľa čísel. Vyrába ich veľa spoločností. Ale naša ponuka je jedinečná. Sady Ledgebay Paint by numbers obsahujú všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať s tvorbou.

Naše potlače na plátno sú dodávané v kartónovej tube, takže sa nemusíte báť, že by ste plátno pred maľovaním poškodili alebo pokrčili. V našich súpravách nájdete kvalitné farby a štetce, materiály na zavesenie obrázka na stenu a návod. Navštívte náš internetový obchod a vyberte si sadu Maľovanie podľa čísel.


Pokúsiť sa

Teraz, keď chápete, že maľovanie zmierňuje mnoho problémov, najmä stresu, nie je čas vyskúšať maľovanie podľa čísel? Ak ste to robili radi v detstve alebo tínedžerskom veku, je pravdepodobné, že láska k tomu stále existuje.

Ak sa chcete dozvedieť viac o našej spoločnosti a o tom, čo robíme, navštívte našu webovú stránku.

Rýchla donáška

Všetky obrazy sú vyrábané v Európe a dodávané do celej Európskej únie.

Zákaznícka podpora

Náš zákaznícky servis vám rád pomôže 5 dní v týždni.

Záruka

Garantujeme 100% vrátenie peňazí, ak z akéhokoľvek dôvodu naše položky nesplnia všetky očakávania.